Campervany (kamper vany) coraz częściej pojawiają się na drogach. Czy to chwilowa moda? Może to wyłącznie trend z Instagrama i modnego #vanlife? Opinie na ten temat są bardzo różne, tak jak i potrzeby osób, które je wypowiadają. My wybraliśmy campervany – dlaczego?
Campervan, czyli samochód, który coraz częściej można wynająć w wypożyczalniach. To rodzaj kampera zbudowanego na bazie tzw. blaszaka. Innymi słowy bazą dla tego typu pojazdu są auta dostawcze, z pustą przestrzenią za fotelami kierowcy i pasażera. Zabudowa takiego samochodu nie różni się znacznie od klasycznych kamperów, a więc znajdziemy tam łóżko (stałe lub rozkładane), szafki do przechowywania, kuchenkę gazową, zbiornik na czystą i brudną wodę, zlewozmywak, siedziska i inne udogodnienia. Różnicę, którą możemy znaleźć na pierwszy rzut oka to brak klasycznej łazienki. Zastąpiona jest ona często zewnętrznym prysznicem i przenośną toaletą.
Dlaczego campervany zyskują na popularności? Z pewnością przyczyniła się do tego ekonomia, ale też filozofia podróżowania. Koszt wynajmu czy budowy campervana jest niższy w porównaniu z klasycznymi “domami na kółkach”. Mniejsza powierzchnia zabudowy obniża jej koszty. Korzystna dla budżetu jest również rezygnacja z łazienki i innych udogodnień jak np. elektrycznie wysuwany podnóżek przy drzwiach wejściowych. Opłaty: za paliwo, autostradowe, promowe są niższe dla aut o mniejszych gabarytach. Kompaktowych rozmiarów vany są tańsze w wynajmie, a przez to dostępne dla większej ilości osób.
Campervan to mniejsza powierzchnia mieszkalna, ale czy to jest właśnie wyznacznik wygody? Rozmiary, zwrotność i stabilność pozwalają dojechać w bardziej niedostępne miejsca. Dzięki temu jesteśmy bliżej natury – plaży, jeziora, góry czy szlaku. Poranki z widokiem na górskie szczyty, zachody słońca nad samą wodą, początek szlaku górskiego lub trasy row#erow#ej pod samym kamperem, to właśnie wolność. Wystarczy otworzyć tylne drzwi naszego vana i z łóżka podziwiać piękno otoczenia.
Na drogach coraz częściej można spotkać własnoręcznie przerobione vany. Ich właściciel może dowolnie zaprojektować i wykonać wnętrze. Zabudowy wykonywane są również zasadzie modułów instalowanych w razie zapotrzebowania. Dzięki temu nasz bus może służyć na codzień jako transport osób lub przedmiotów, a w weekendy stawać się bazą dla naszego mieszkania na kółkach.
Wolność otrzymujemy mając wybór. Tani campervan daje nam jej zdecydowanie więcej.